Program for Maj 2023

Du kan til venstre herfor klikke dig frem til OK-klubbens programmer i de respektive måneder

Senior bio I Nordisk Films Biografer i City 2

Kaffe og Kage fra kl. 13:30

 

Onsdag 3.maj kl. 14:00:  Den danske komediefilm ”Bytte bytte baby”

 

Cecilie og Andreas skal være forældre, og det skal Liv og Malte også. Nu venter den perfekte graviditet, lige indtil de opdager, at fertilitetsklinikken har ombyttet de befrugtede æg. Den alternative Liv er gravid med kontrolfreaken Cecilies baby.

 

Den hvide Maasai

Tirsdag den 9. maj 2023 kl.14:30 - 16:30

 

Den Hvide Maasai

Foredrag med Bo Kristiansen

 

Er man søvnig, vågner man op, når man lytter til et foredrag, som fortæller, hvor forskelligt vi mennesker lever, og hvor forskellig, traditionerne kan være i de forskellige verdensdele.

Bo er fra Silkeborg, men har i 10 år boet i Afrika blandt maasaierne. Vi får meget af vide om maasaiernes liv og levned.

De lever i pagt med naturen. De flytter, når der ikke er mere mad til kvæget. Selv lever de af mælk og blod, der tappes fra kvægets halspulsåre.  

I Foredraget fortæller Bo om:

  • ​Maasaierne som et oprindeligt folk
  • Hvorfor han blev medlem af ældre rådet og hvad det indebærer
  • Hvordan man for et minimalt budget kan gennemføre et vandprojekt i Tanzanias ørken med en stor effekt.

-000- 

" Vi spiser sammen"

Lørdag den 13. maj 2023 kl. 12:00 - 14:30

"Vi spiser sammen"

I Pensionisternes Hus, Bygaden 21, Høje-Taastrup 

 

Her spiser vi menuen, hvortil der serveres 1 glas vin. Dagen sluttes af med kaffe, småkager og hyggeligt samvær. Alt for kr. 75,-

                     Dagens menu: Mørbradgryde

                                                            Dessert: Jordbærmousse

                                                                                                                                                    Velbekomme!     

Husk tilmelding til Bente senest onsdagen før. ( Max deltagerantal er 32 personer) Telefontid: se side2 i programmet.

-000-

 

Tirsdag den 16. maj 2023 kl. 10:00

På Rundvisning med Kim Greiner

i Valby og Søndermarken

I skal være godt gående, til denne vandretur.

 

Afgang:        Taastrup Station kl.9:20

Pris:             kr. 90,-

Tilmelding:    Ved tirsdagsmøderne

Betaling:       Senest 14 dage før afgang

Turleder:       Johnnie Nielsen

-000-

Tirsdag den 23. maj 2023

Udflugt til Anneberg Glasmuseum i Nykøbing Sj.

Hempel Glasmuseum blev grundlagt i 1964 af skibsfarvefabrikant J.C.Hempel ( 1894-1986). Hempel var en succsrig forretningsmand med stor passion for glaskunst. På sine mange rejser i udlandet udforskede og indsamlede han adskillige sjældne, antikke og kuriøse glas, som med tiden blev til Nordeuropas største private samling.

Der er frokost med i prisen: Laks med rævesovs, æg og rejer, krydderpate med rødbede og kørvel, mørbrad med svampe, cæsar salat, to slags ost, brød og smør, 1 øl, vand eller 1 glas vin. Efter frokost er der mulighed for selv at gå lidt rundt inden vi skal med bussen hjemad kl.16:00, så vi er hjemme ca. kl.17:00

Der er trapper op til museet, men der er adgang for kørestole (ikke elektriske) via to ramper. Handicapvenligt toilet i forbindelse med øvrige toiletter ved restauranten.

Afgang:           Taastrup Station v/Centersiden kl 9:00

Pris:                kr. 400,-

Tilmelding:       Ved tirsdagsmøderne

Betaling:          Senest 14 dage før afgang

Max deltagere:  

Turleder:          Johnnie Nielsen

-000